Rozwiązania ETL dla firm

analiza

Jeszcze do niedawna do zajęć analityków należało przede wszystkim zbieranie, przetwarzanie i obróbka danych. Na rzeczywistą analizę mieli najmniej czasu. Na szczęście pojawił się szereg narzędzi, które obecnie znacznie ułatwiają pracę. Należą do nich rozwiązania ETL.

Czym jest ETL?

Skrót ETL pochodzi z angielskiego zwrotu: „Extract, Transform and Load”. Często nazywany jest również procesem integracji danych. W ten sposób nazywane są narzędzia, które wspomagają proces pozyskiwania danych dla baz. Chodzi tu głównie o tzw. hurtownie danych. Same narzędzia niekiedy nazywane są platformą integracyjną. Do zadań ETL należą:

  1. Ekstrakcja, czyli pozyskiwanie danych ze źródeł. Ten proces determinuje następnie bazowe źródła dla tzw. hurtowni danych,
  2. Transformacja, czyli przekształcanie, czyszczenie i filtrowanie już pozyskanych danych,
  3. Ładowanie danych do hurtowni danych albo innej bazy, która będzie przydatna dla aplikacji raportujących.

W przypadku ETL można się spotkać także z innymi terminami, jak np. migracja danych, zarządzanie danymi, czyszczenie, testy jakości danych, synchronizacja albo konsolidacja. W każdym przypadku jednak najważniejszym celem wynikającym z posiadania narzędzi ETL jest możliwość zarządzania przepływem danych do tzw. hurtowni danych.

Możliwości ETL

Narzędzia ETL, do których należy również alteryx dają szereg możliwości. Do tych najważniejszych należą:

– gromadzenie danych z różnych źródeł i działów oraz tworzenie magazynów danych,

– importowanie danych ze starych systemów,

– integrowanie danych z różnych firm (szczególnie po powiększeniu lub połączeniu firm)

– łączenie danych z bazami partnerów biznesowych.

Są to tylko podstawowe możliwości, jednak ETL jest wykorzystywane na co dzień we wszystkich operacjach biznesowych. Dzięki oprogramowaniu Alteryx proces przygotowywania danych zostaje skrócony niemal stukrotnie.

Narzędzia ETL sprawdzają się w przygotowaniu danych do analizy, likwidując najbardziej czasochłonne czynności. Dzięki temu analitycy nie tracą czasu na gromadzenie ogromnej ilości danych, ale mogą zająć się analizą, poszukiwaniem zależności i wyciąganiem wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *