Mistrz danych – nowy zawód na nowe czasy

mistrz danych

W dobie wszechobecnych danych przetwarzanych przez firmy i instytucje pojawiło się zapotrzebowanie na nowy zawód, a mianowicie mistrza danych (z ang. Data Scientist). Kim jest taka osoba i czym naprawdę się zajmuje?

Czym jest data science?

            Data science to inaczej nauka o danych. Datyfikacja dotyczy zaś każdego: zarówno zwykłego człowieka, który płaci kartą za zakupy lub wrzuca zdjęcia na media społecznościowe, jak i administratorów serwerów w firmach uruchamiającego nową skrzynkę. Dane są zbierane w każdym sektorze gospodarki, a jednocześnie coraz bardziej potrzebne i wykorzystywane przy wyciąganiu wniosków, np. na temat częstotliwości robienia zakupów, ulubionych marek, korzystania z konkretnych usług.

            Te wszystkie informacje wymagają odpowiedniego przeanalizowania tych danych. Stąd w każdej firmie potrzebne jest szkolenie data science. Umiejętność zamiany samych danych na konkretne wiadomości wymaga bowiem zrozumienia i poznania kilku dziedzin nauki, m.in. informatyki, programowania, statystki, wizualizacji danych, matematyki, umiejętności interpersonalnych oraz wiedzy branżowej. Dopiero po takim szkoleniu można przejść do dalszej pracy.

Mistrzowie danych poszukiwani

            W każdej firmie, niezależnie od branży potrzebne są osoby, które znają się na data science. Szkolenie ma na celu wprowadzić ich w ten niezwykle odpowiedzialny obszar. Wdrożenie data science nie jest bowiem wcale proste. Astrafox nie tylko pomaga w tych pierwszych krokach, ale z pasją zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, wizualizowaniem i wyciąganiem wniosków z danych. Właśnie tym zajmują się mistrzowie danych ( z ang. Data Scientist). Najważniejsze dla nich jest nie tyle pozyskiwanie i analizowanie danych, ale przede wszystkim używania oprogramowania i  szeroko pojętego rozumienie biznesu.

Specjalista data science jest więc analitykiem, ale takim, który doskonale pojmuje wagę najnowszych technologii, potrafi w sposób często nieszablonowy podchodzić do wielu kwestii biznesowych i znajdować rozwiązania korzystne dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *