Eksploracja danych na co dzień

baza

W dzisiejszych czasach jesteśmy niemal zalewani masą danych pochodzących z rozmaitych źródeł: od zwykłych informacji ze stron internetowych, przez media społecznościowe, aż do danych uzyskiwanych bezpośrednio od klientów. Te wszystkie elementy możemy zebrać razem i nazwać eksploracją.

Eksploracja czy zdobywanie?

Eksploracja danych to nic innego jak zdobywanie, pozyskiwanie lub wydobywanie wiedzy z różnych baz danych. Wykorzystuje się do tego komputera i efektywność eksploracji jest bezpośrednio zależna od jego szybkości. Zanim bowiem przejdziemy do pracy z danymi musimy uświadomić sobie jak wielkie są ich zasoby. Dla przykładu zwykłe supermarkety dziennie rejestrują sprzedaż ponad tysiąca produktów, banki księgują tysiące transakcji, a w archiwum Google mieszczą się miliardy stron. Człowiek nie byłby w stanie samodzielnie przetworzyć takiej ilości danych, stąd też na ratunek przybywają programy do eksploracji danych.

Eksploracja danych to proces, który musi spełniać dwa podstawowe warunki: być zautomatyzowany i nie wymagać nadzoru człowieka. Dzięki tym warunkom przebiega on szybko i okazuje się niezwykle korzystny dla przedsiębiorstw i instytucji.

Jakie są metody eksploracji danych?

Metody eksploracji danych dzielimy ze względu na ich cel oraz wzorce, jakie odkrywane są podczas tego procesu. Ogólnie można wyszczególnić sześć metod eksploracji:

– klasyfikacja- odkrywanie zależności między klasyfikacją danych i ich charakterystyką

– odkrywanie asocjacji- odnajdywanie ciekawych zależności między danymi w dużych bazach

– grupowanie- znalezienie skończonych zbiorów obiektów o podobnych cechach

– wykrywanie zmian i odchyleń- odnajdywanie różnic między aktualnymi a oczekiwanymi wartościami

– odkrywanie osobliwych punktów- wykrywanie obiektów niepasujących do schematu

– analiza przebiegów czasowych- odnajdywanie podobieństw w przebiegach czasowych

Gdzie stosujemy?

Eksploracja danych jest wykorzystywana w wielu obszarach: od szeroko pojętej nauki, przez reklamy, aż po biznes. Warto pamiętać, że do danych należą nie tylko artykuły, które kupujemy, ale także różne schematy zakupów, czy nawet profile klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *