Dobra analiza danych podstawą sukcesu

analiza danych

Niewątpliwie właściwa analiza danych wpływa na rozwój i konkurencyjność każdej firmy. Znacznie ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych oraz poprawia efektywność działań. Dzięki temu można pracować skuteczniej i prześcignąć konkurencję.

Przygotowanie danych do analizy

Wiarygodne dane to podstawa sukcesu. Tak w skrócie można podsumować charakter tego wyzwania, jakim niewątpliwie jest przygotowanie danych. Należy najpierw je pozyskać pod kątem planowanych działań i odpowiednio przetworzyć. Sama analiza jest ostatnim krokiem. Trzeba pamiętać, że niekompletne lub nieaktualne dane nie pozwalają na przygotowanie właściwych wniosków. Tym samym stają się bezużyteczne.

W jaki sposób przygotować dane do analizy?

System do przygotowania analizy jest wieloetapowy, wymaga systematyczności i dokładności. Ażeby zrobić to w sposób właściwy, konieczne jest zastosowanie sześciu kroków rekomendowanych przez Astrafox:

  1. Gromadzenie danych jest pierwszym i najważniejszym krokiem, gdyż od ich jakości zależą wyniki analiz.
  2. Przygotowanie jest niezbędne, gdyż dane pochodzą z różnych źródeł. Przed analizą należy je więc wyczyścić, uzupełnić i zweryfikować pod kątem możliwych błędów.
  3. Ładowanie to inaczej mówiąc zmiana danych zrozumiałych dla człowieka w postać czytelną dla komputerów (tzw. formę binarną)
  4. Procesowanie to transformacja zgodna z oczekiwaniami firmy. Polega np. na kalkulacji, grupowaniu lub sortowaniu. Dzięki najnowszym technologiom i oprogramowaniu jest to szybkie i automatyczne
  5. Analizowanie to dopiero piąty krok, gdy wszystkie dane są już przygotowane i zmodyfikowane. Dopiero wówczas mogą one trafić w ręce specjalistów, którzy dokonają analizy i interpretacji
  6. Przechowywanie to ostatni krok, równie ważny co pozostałe. Jako, że liczba danych rośnie, każdą serię należy przygotować do przechowania i odpowiednio zabezpieczyć. Bardzo często dane z przeszłości są bezcenne dla przyszłości firmy.

Podkreślenie wagi przygotowania i analizy danych jest bardzo istotne dla biznesu, gdyż umożliwia podejmowanie trafnych decyzji, rozwój oraz wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *